MARMURY

Marmur to skała metamorficzna, którą można napotkać w regionach górskich Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji i Europy. Tworzy się ona ze skrystalizowanego wapienia przy udziale wysokiej temperatury i ciśnienia w skorupie ziemskiej, co powoduje zmianę w jej strukturze i wyglądzie. Powstała skała ma charakter krystaliczny i można ją wypolerować. Posiada również żyły, które tworzą niepowtarzalny wzór. W konsekwencji nie istnieje płyta, która jest dokładnie taka sama
Od starożytności stosowany jako cenny materiał budowlany, rzeźbiarski oraz architektoniczny. Znane marmury wydobywa się w Carrarze we Włoszech i na chorwackiej wyspie Brač. Marmury wydobywa się przy użyciu różnych urządzeń tnących, nie stosuje się materiałów wybuchowych, gdyż prowadzą one do spękania skał i drastycznej redukcji bloczności złoża, co uniemożliwia wydobycie bloków na tyle dużych, by pociąć je na płyty okładzinowe lub przeznaczyć na rzeźby..
Najpopularniejszym i najbardziej znanym w świecie jest marmur Bianco Carrara wydobywany w regionie o bliźniaczej nazwie – Carrara we Włoszech

W Polsce marmur wydobywany jest wyłącznie w Sudetach, przede wszystkim w Masywie Śnieżnika, gdzie występuje w dwóch odmianach kolorystycznych, jako „Biała Marianna” (na górze Krzyżnik) i „Zielona Marianna”. Z kolei złoże marmuru szarego z odcieniem niebieskawym znajduje się w Sławniowicach. Eksploatuje się także dolomity przeobrażone (nazywane przez większość geologów marmurem lub dolomitem krystalicznym) w Rędzinach.
Jedną z atrakcji marmuru jest to, że jest dostępny w szerokiej gamie naturalnych barw, jak np. w odcieniach białych, czarnych, szarych, żółtych, zielonych czy różowych. Niektóre mają ciemne i bardzo widoczne żyły, inne cechuje bardziej subtelne wzornictwo. Pomimo wielu dostępnych kolorów, najczęściej wykorzystywany jest biały marmur, ponieważ dobrze dopasowuje się do różnych stylów i innych materiałów w pomieszczeniu (jak nierdzewna stal, drewno, płytki).
Warto pamiętać, że wytrawianie (odbarwienie, stracenie połysku) jest mniej widoczne na białym marmurze niż na ciemnym.

  • Okładziny ścienne
  • Obudowy kominkowe
  • Blaty łazienkowe
  • Parapety wewnętrzne
  • Parapety zewnętrzne
  • Lady recepcyjne

RODZAJE

Wybierz swój wymarzony wzór