ONYXY

Onyx to odmiana chalcedonu o równoległym ułożeniu warstw, przemiennie białej i czarnej. Nazwa Onyx pochodzi z języka greckiego, gdzie wyraz onix oznacza pazur. Onyks w kolorach biało-czarnych nazywany bywa zwyczajnym lub arabskim.
Już w starożytności uważano onyks za kamień szczególnie szczęśliwy i właśnie z tego minerału wykonana była osobista pieczęć cesarza Chin (poddanym cesarza zabroniono posługiwać się tym samym kamieniem pod karą śmierci).

Naturalne onyksy należą do rzadkich skał. Spotykane na całym świecie; powstają w pogazowych pustkach w skałach wulkanicznych. Często uzyskuje się onyks sztuczny, produkowany na bazie agatów. Od czasów starożytnego Egiptu onyks przetwarzano, aby podkreślić jego barwę

Onyks to kamień naturalny, który prezentuje się niezwykle dekoracyjnie i efektownie. Nawet niewielki element wykonany z onyksu będzie stanowić bardzo ciekawą ozdobę w każdym wnętrzu. W domach i mieszkaniach można wykorzystać go do aranżacji salonu, przedpokoju, sypialni czy łazienki.

Główną cechą onyksu jest zdolność przepuszczania światła. Z tego też powodu jest to kamień bardzo często wykorzystywany przez artystów, a także architektów wnętrz, którzy wykorzystują go do tworzenia różnorodnych elementów dekoracyjnych. Bardzo ciekawie wyglądają np. okładziny ścienne i kominkowe.

Osoby, które chcą zastosować onyks w swoim wnętrzu, muszą pamiętać o tym, że jest to przede wszystkim kamień dekoracyjny. Wykazuje nieco mniejszą odporność na uszkodzenia, niż na przykład granit. Jest to również kamień stosunkowo miękki, dlatego może ulegać ścieraniu i zarysowaniom. Nie powinien mieć też kontaktu z substancjami kwaśnymi, barwnikami i silnymi detergentami. Aby zapobiec uszkodzeniom kamień wymaga impregnacji oraz żywicowania.
Z onyksu wykonuje się między innymi:

  • Parapety kamienne
  • Okładziny ścienne
  • Obudowy kominków
  • Blaty mebli
  • Blaty w łazienkach
  • Blaty lad recepcyjnych oraz sklepowych

RODZAJE

Wybierz swój wymarzony wzór