TRAWERTYNY

Trawertyn jest jednym z najbardziej charakterystycznych i wyrafinowanych kamieni na świecie. Często spotykany w łazienkach eleganckich hoteli, na posadzkach stylowych kuchni oraz na niektórych, najsłynniejszych zabytkach na świecie.
Trawertyn to kamień naturalny, a dokładniej skała osadowa. Powstaje w pobliżu gorących źródeł na skutek wytrącania się węglanu wapnia podczas wypływania wód podziemnych na powierzchnię. W wyniku procesu sedymentacji powstają kolejne warstwy w różnych odcieniach tworząc piękne pasy w strukturze kamienia. Uwięzione bąbelki powietrza podczas formowania się trawertynu tworzą liczne, naturalne pory.
Największe złoża trawertynu na świecie zostały odkryte we Włoszech, w pobliżu Tivoli.
Występuje prawie na całym świecie, wszędzie tam, gdzie istnieje podłoże wapienne i odpowiednie źródła. W Stanach Zjednoczonych utwory trawertynowe znane są np. z Parku Narodowego Yellowstone. Podobne utwory znajdują się w Afganistanie (Band-e Amir), w Chinach w dolinie Huanglong, w Semuc Champey w Gwatemali czy w Pamukkale w Turcji. W Europie, w Chorwacji trawertyny budują 16 wielkich, naturalnych stopni tworzących Jeziora Plitwickie. Liczne utwory trawertynowe znajdziemy we Francji, Włoszech czy na Słowacji.
W Polsce najstarsze trawertyny występują w okolicach Krzeszowic (górnokarbońska martwica karniowicka), młodsze trawertyny z okresu jury wydobywane są w rejonie Działoszyna, natomiast najmłodsze trawertyny neogeńskie znajdziemy w okolicy Krakowa, w Tatrach i na Podhalu.

Oryginalna struktura i naturalna kolorystyka sprawiają, że trawertyn ten jest ceniony przez projektantów i często stosuje się go jako materiał na:

  • Kominki
  • Okładziny ścienne wewnętrzne i zewnętrzne

RODZAJE

Wybierz swój wymarzony wzór